ماشین‌های اداری

ترتیب نمایش:
کمی صبر کنید...

ماشین‌های اداری

درباره‌ی ماشین‌های اداری

امروزه ماشین‌های اداری بخش جدایی‌ناپذیری از دفترها و شرکت‌های اداری را تشکیل می‌دهند. ماشن‌های اداری اتوماسیون اداری دفترها و شرکت‌ها را سرعت می‌بخشند و درزمان و انرژی که صرف کار می‌شود صرفه‌جویی می‌کنند. ماشین‌های اداری شامل انواع متنوعی از پرینترها، اسکنرها، دستگاه‌های کپی، فکس و غیره هستند. هرکدام از اینها به‌تناسب کاربری‌ای که دارند در هرکدام از بخش‌های اداری مورد استفاده قرار می‌گیرند. درزیر ما به تعدادی از انواع ماشن‌های اداری اشاره می‌کنیم و به‌تفضیل آنها را توضیح می‌دهیم. ناگفته نماند که امروزه اکثر پرینترهای چندکاره تمام قابلیت‌ها از جمله کپی، فکس، اسکن و پرینت را به‌طور همزمان دارد.

درباره‌ی ماشین‌های اداری

پرینتر

پرینتر دستگاهی است که اطلاعات خروجی رایانه‌ها مثل فایل‌های متنی و تصویری را دریافت و در اندازه‌های استانداردی مثل A4 یا A3، بر روی کاغذ چاپ می‌کنند. دربازار انواع مختلفی از پرینترها در اندازه‌ها وسرعت‌های مختلف موجود است که شامل پرینترهای جوهرافشان، لیزری، سه‌بعدی، حرارتی، همه‌کاره و غیره هستند. پرینترهای جوهرافشان، تصاویر دیجیتالی را با اسپری کردن جوهر بر روی کاغذ چاپ می‌کنند. این نوع چاپگرها، از رایج‌ترین نوع پرینترها هستند. نوع دیگری از پرینترها، پرینترهای لیزری هستند که با استفاده از تاباندن پرتوهای لیزر، باسرعت بالا تصاویری با کیفیت بالا را ایجاد می‌کنند. درمحیط‌های حرفه‌ای بیشتر از چاپگرهای لیزری رنگی استفاده می‌کنند. پرینترهای سه‌بعدی، تصاویر سه‌بعدی رایانه را تبدیل به شیئی سه‌بعدی می‌کنند و پرینترهای حرارتی، تصاویر دیجیتالی را ازطریق گرما به کاغذ انتقال می‌دهند. پرینترهایی که به‌تعداد زیاد و رزولوشن پرینت رنگی بالا، چاپ می‌کنند؛ قیمت‌شان گرانتر است. امروزه تولید‌کنندگانی مثل کانن، اپسون، اچ‌پی، ریکو، برادر، سامسونگ، زیروکس و غیره برندهایی معروفی هستند که پرینتر تولید می‌کنند.

پرینتر چیست؟

اسکنر

عملکرد اسکنر دقیقا برعکی پرینتر است؛ به‌این صورت که تصاویر روی کاغذ را میگیرد، به یک فایل تصویری دیجتالی تبدیل می‌کند و به رایانه انتقال می‌دهد. اسکنرها نیز همچون پرینترها به‌تناسب کاربری‌شان انواع مختلفی دارند که شامل اسکنرهای مسطح، اسکنرهای شیت‌فد یا Sheet fed، اسکنرهای اسناد، اسکنرهای نقشه یا پلاتر و اسکنرهای دستی قابل حمل هستند.  اسکنرهای مسطح به دو دسته خانگی و حرفه‌ای تقسیم می‌شوند که در نوع خانگی سرعت اسکن و کیفیت پایین‌تر است. سطح اسکن این دستگاه به‌صورت تخت است؛ ساز این دستگاه A4 است و رزولوشن بالایی ندارد؛ بنابراین برای شرکت‌های بزرگ یا کارهای حرفه‌ای مناسب نیست. برخلاف اسکنرهای تخت، در اسکنرهای شیت‌فد، این کاغذ است که در داخل دستگاه حرکت می‌کند. این اسکنرها از اسکنرهای تخت رومیزی کوچکتر هستند. نوع دیگری از اسکنرها که همان اسکنرهای نقشه یا پلاتر هستند؛ برای اسکن کردن نقشه‌های عریض استفاده می‌شوند.

دستگاه اسکنر چیست؟

دستگاه کپی

دستگاه کپی، دستگاهی است که باسرعت بالا و هزینه کم از برگه‌ها و عکس‌ها کپی می‌گیرد. برحلاف پرینتر که هدف آن چاپ فابل تصویری است؛ هدف دستگاه کپی، ایجاد کپی‌های تکراری است. تکنولوژی به‌کار رفته در اکثر این دستگاه کپی‌ها، Xerography است. این تکنولوژی به این صورت است که از بارهای الکترواستاتیک بر روی یک نورگیر حساس به نور استفاده می کند تا درابتدا ذرات تونر (پودر) را بر روی کاغذ به شکل تصویر ایجاد نماید. پس از آن حرارت، فشار یا ترکیبی از هر دو آن استفاده می شود تا تونر بر روی کاغذ حک شود. دستگاه‌های کپی بیشتر برای کارهای سنگین و تولید اسناد طراحی شده‌اند. این دستگاه‌ها، کارآمدتر، قابل اطمینان‌تر و دارای ویژگی‌های بیشتری مثل چاپ، فکس، منگنه، سوراخکاری و سایر قابلیت‌ها هستند.

دستگاه کپی چیست؟

خرید اینترنتی ماشین‌های اداری

اگر قصد خرید پرینتر، اسکنر، دستگاه کپی و یا هر نوع ماشین اداری که برای دفترکار و یا شرکت خود را دارید؛ از فروشگاه اینترنتی آی تی صنف  با چندین سال  سابقه فروش، می‌توانید درانواع برندها، اندازه‌ها وکیفیت‌ها خریدی مطمعن و به‌صرفه داشته‌باشید.