در اول راه و ابتدای مقاله به پاسخ سؤالی که برای همۀ کاربران آیفون 14 پیش آمده، می پردازیم. آیا آیفون 14 رجیستر می شود یا نه؟ 

بله رجیستر می شوند ولی زمان دقیق آن معلوم نیست و به محض اعلام زمان دقیقی از سوی وزارت صمت، در این مقاله تاریخ دقیق را به شما اعلام خواهید کرد.

سری 14 ام از مجموعه بزرگ گوشی های آیفون در تاریخ 16 سپتامبر سال جاری مطابق با 25 شهریور رونمایی شد و در هفته های بعد، روانۀ بازار های ایران شد. طبق قوانین وضع شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت تمام گوشی های وارد شده به کشور از تاریخ 26 آذر 1396 باید در سامانۀ همتا ثبت شده یا اصطلاحا ریجستر شوند. 

اگر بخواهیم به تاریخچۀ ریجستری همتا نگاهی بیندازیم، پیشنهاد این طرح در سال 1385 داده شده بود اما به دلیل نبود زیرساخت اصلی، ضعیف بودن بازار و نبود امکانات مربوطه در سال 1386 لغو شد.

ریجستری گوشی و اهداف آن چیست و چرا ملزم به انجام آن هستیم؟

در پاسخ به این سؤال باید گفت که وزارت صمت به منظور مدیریت بهینه و بهتر بازار گسترده گوشی های موبایل و همچنین رقابت با بازار گوشی های قاچاق، در تاریخ پاییز سال 1396 از طرح ریجستری یا ریجستری همتا رونمایی کرد. 

هرف اصلی از عملی کردن طرح ریجستری گوشی های موبایل، مبارزه با کالای قاچاق و جلوگیری از وارد شدن غیرقانونی گوشی های همراه به داخل کشور است. خوشبختانه دولت توانست با ارائه این راه کار تا حد زیادی بازار را سامان دهد و از کاهای قاچاق موجود در بازار بکاهد و در نهایت هر گوشی ای که تنها از طریق قانونی (گمرک) وارد کشور شود، قابلیت استفاده و فعالسازی را دارد.

طی طرح ریجستری اعلام شده، تمام گوشی هایی که خریداری می شوند و به دست کاربران می رسند، باید در سامانۀ همتا ثبت شوند در غیر این صورت پس از دریافت چند اخطار و چند ماه پس از خریداری گوشی به طور کامل از دسترس خارج شده و عملا قاچاق محسوب می شود.

تاریخ ریجستری آیفون 14 چه زمانی مشخص می شود؟

با این حال که بیش از سه ماه است از تاریخ رونمایی آخرین نسل از آیفون می گذرد، هنوز تاریخ دقیقی از زمان ریجستری این گوشی ها در دسترس نیست و همین امر به نگرانی کاربرانی که قصد خرید این گوشی را دارند، می افزاید و باعث سردرگمی آنها می شود.

خبر خوب برای کاربران آیفون این است که طبق گفته های سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل، قرار بوده تا اول آذر ماه راجع به این موضوع تصمیم گیری شود و نتیجه نهایی به عموم مردم اعلام شود. 

در این باره باید بدانید که اگر هم گوشی آیفون 14 خریداری کنید، این گوشی به عنوان گوشی مسافری تا یک ماه اول آنتن دهی بدون مشکل دارد و مشکلی برای شما به وجود نمی آید ولی با این حال خریداران آیفون 14 می توانند از گوشی خود به مدت بیشتری به عنوان گوشی مسافری استفاده کنند فقط کافیست سیم کارت خود را یک بار از گوشی خارج کرده و باری دیگر داخل گوشی قرار دهند تا آنتن دهی آنها درست شود.

به گفتۀ آقای عالیان، سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل، هنوز هیچ دلیل منطقی ای از سوی دولت برای عدم ریجستری آیفون 14 منتشر نشده است و این ابهام هنوز وجود دارد که چرا آیفون 13 ریجستر می شود ولی آیفون 14 نمی شود.

تا به حال بین 100 تا 150 هزار گوشی آیفون 14 وارد کشور شده که اگر بطور حداقلی 4 هزار نفر هم از این گوشی خریداری کرده باشند، با توجه به عدم ریجستری و امکان قطعی از دسترس خارج شدن گوشی پس از 3 ماه، با 4 هزار کاربری مواجه هستیم که هم بودجه خود را از دست داده اند و هم اعتماد آنها دچار آسیب جدی ای شده است.

به چه دلیلی آیفون 14 رجیستر نمی شود؟

با توجه به ابهامات این مطلب، هنوز علت اصلی و دقیقی برای عدم رجیستری مجموعه آیفون 14 در دسترس نیست. به بیانی ساده تر و عامیانه تر باید گفت که هیچکدام از نهادهای وزارت صمت تا به حال واکنشی درباره این موضوع مهم و این کالای پر مخاطب نشان نداده اند. 

با این حال برخی از سایت ها و افراد درباره لوکس بودن این کالا و قیمت بالای 300 یورویی آن و برخی دیگر درباره آمریکایی بودن این کالا و استراتژی های خاص دولت راجع به مجموعه گوشی های آیفون صحبت می کنند و می گویند که تا مشخص نشدن نتیجۀ قطعی برجام رجیستری آیفون 14 صورت نمی گیرد که این موضوع منطقی تر از گزینۀ اول است.

 حدود هزینۀ ریجستری آیفون 14 چقدر است؟

گوشی ها در مجموع به دو صورت وارد کشور می شوند. یک سری از گوشی ها از طریق شرکت های بازرگانی وارد می شوند و یک سری دیگر بصورت مسافری و از طریق دولت وارد کشور می شود و به بازارهای فروش راه پیدا می کنند.

اگر گوشی ای که خریداری می کنید از طریق شرکت ها وارد کشور شده باشند، نیاز به رجیستری ندارد و شرکت گارانتی کننده هزینۀ ریجستر این گوشی ها را بر عهده می گیرد اما در مقابل اگر گوشی اصطلاحا بصورت مسافری وارد کشور شده باشد، شما باید هزینۀ ریجستر شدن گوشی را بپردازید و آن را بصورت جداگانه ای در سامانۀ همتا ثبت کنید.

با توجه به نوسانات ارزی و محبوبیت مارک اپل میان مردم، هزینۀ ریجستری آیفون 14 به نوع مدل ان بستگی دارد. به طور مثال قیمت ریجستری iPhone 14 Pro Max از قیمت مدل های پرو و استاندارد آن بیشتر است زیرا مخاطبان بیشتری در بین مردم دارد.

قیمت ریجستری انواع آیفون 14 در سامانۀ همتا به شرح زیر است:

نوع گوشی
قیمت ریجستری (تومان)
iPhone 14
4/700/000
iPhone 14 Plus
5/300/000
iPhone 14 Pro
6/500/000
iPhone 14 Pro Max
7/100/000


البته باید به این موضوع اشاره داشت که در تاریخ 7 ابان 1401 سامانۀ همتا اعلام کرد که فعلا امکان ریجستری گوشی های آیفون 14 وجود ندارد و در این باره واحد های صنفی نباید تا اطلاع ثانوی هیچ خرید و فروشی از ایفون 14 داشته باشند.

چطور آیفون 14 رو ریجستر کنم؟

طبق روال همیشگی، اگر گوشی ای که مدنظرتون هست رو از طریق شرکت های گارانتی کننده و مجموعه ها خریداری می کنید، طبق قانون شرکت موظف است کد ریجستری گوشی شما را همراه با کارت گارانتی یا داخل سایت با شما به اشتراک بگذارد.

اگر قصد دارید در شرایط واردات یا همان گوشی مسافری خرید خود را نهایی کنید، با توجه به قوانین و بخشنامه های جدید گمرک، عملیات رجیستری باید در فرودگاه کشور ایران و با کارت بانکی و مدارک کامل هویتی شخص وارد کننده صورت بگیرد و در نهایت در سامانۀ همتا ثبت شود.