چگونه SSD مناسبی برای لپ تاپ خودمون تهیه کنیم؟

هر SSD ای با لپ تاپ من می‌خونه یا نه؟

لپ تاپ من می‌تونه از ماکسیمم توان SSD استفاده کنه؟


در این مقاله نکاتی رو به شما می‌گیم که جواب سوال های بالا رو بگیریم و اینکه قبل از خرید ssd باید به چه چیز هایی توجه کنیم تا در خریدمون اشتباه نکنیم.

اما تعویض و یا ارتقا دادن SSD، به این سادگیا که به نظر میاد، نیست و برای این کار باید اقداماتی رو قبلش انجام بدید.

کل فرآیند به این صورت هست که، شما باید از نوع سخت افزار های استفاده شده در لپ تاپ‌تون با خبر باشید، چرا که SSD ای که تهیه می‌کنید باید با مادربرد و CPU لپ تاپ، هم خونی داشته باشه. ما در این مقاله براتون یک توضیح کامل با استفاده از یک سایت و یک نرم افزار که به نظرمون کار باهاش راحته رو، براتون ارائه می‌دیم که در این مسیر به مشکل بر نخورید. اما این نکته هم هست که شما تمام این فرآیند رو با سایت و برنامه های دیگری که حس راحتی بیشتری با اون ها دارید هم می‌تونید انجام بدید.

ابتدا به باید برنامه ی CPU-Z رو از لینک زیر نصب کنین .

دانلود CPU-Z 1.93

بعد از نصب و اجرا کردن این نرم افزار، تمامی مشخصات سخت افزار های به کار رفته در لپ تاپ شما و مدل آنها به شما نمایش داده می‌شود. حالا مشخصات CPU و مادربرد خودتون رو یکجا یادداشت کنید تا بفهمیم که چه مدل و چه نوع SSD ای به لپ تاپ ما می‌خوره.

مرحله ی بعدی اینه که به سایت زیر مراجعه کنید.

https://www.pc-specs.com/

این سایت یک بانک اطلاعاتی کامل و درستی است که تک تک سخت افزار های لازم برای یک کامپیوتر رو، از هر برندی کنار هم جمع کرده و شما می‌تونید علاوه بر خوندن اطلاعات کامل آنها، از مناسب بودن آنها در کنار هم (یا همون خوندن سخت افزار ها) مطمئن بشید. حالا بیاید با هم بریم ببینیم که چطور می‌شه با این اطلاعاتی که بدست آوردیم و با استفاده از این سایت، SSD مناسب برای لپ تاپ خودمون رو انتخاب کنیم.


توضیح مراحل کار

همان طور که در تصویر مشاهده می‌کنید کلیک بر گزینه مادربرد وارد قسمتی می‌شوید که فهرستی از مادربرد های لپ تاپ و دسکتاپ براتون به نمایش داده می‌شه. حالا با یک سرچ ساده مدل مادربرد خودتون رو انتخاب کنید.

ما برای مثال، یکی از این مدل ها رو برای نشان دادن مراحل کار، انتخاب می‌کنیم.


پس از اون وارد صفحه ای می‌شید که مشخصات فنی مادربرد رو به نمایش گذاشته. 


از نوار قرمز بالای صفحه، گزینه compatible storage (حافظه سازگار) رو انتخاب کنید.


حالا می‌تونید فهرست کاملی از برند های  SSD ها و HDD های مناسب برای مادربرد‌تون رو، داشته باشید. با انتخاب هر برند مدل های قابل استفاده رو براتون نمایش می‌ده.


صبر کنید!! کار به همین جا ختم نمی‌شه.😊 باید تمام این مراحل رو برای CPU لپ تاپ‌تون انجام بدید. برای اینکه دچار اشتباه نشید مراحل رو براتون با عکس می‌گذارم.

توضیح مراحل کار

در اولین کار، گزینه Processor یا همون پردازنده رو انتخاب کنید. لیستی از CPU ها براتون میاد و باید مدل پردازنده لپ تاپ‌تون رو انتخاب کنید.


در صفحه ی باز شده مشخصات پردازنده و امکانات دیگرش رو مشاهده می‌کنید که در نوار قرمز بالای صفحه، باید گزینه Compatible storage رو انتخاب کنید.


باز هم براتون لیستی از برند هایی که می‌تونید تهیه کنید میاد. که با کلیک روی هر کدوم از برند ها مدل های مناسب، به نمایش در میاد.


در آخر شما باید با توجه به بودجه، نوع و میزان کاربردتون، SSD ای رو انتخاب کنید که هم به CPU و هم مادربرد سازگار باشه.


نکات مهم و پایانی


  • یک نکته ای که در این موضوع خیلی مهمه اینه که، اکثر ما فکر می‌کنیم هر چی حجم SSD بیشتری بخریم، قراره تو سرعت و عملکرد لپ تاپمون تاثیر بگذاره. اما اینطور نیست!!!. لپ تاپ ها یک پتانسیلی دارند و ممکنه یک لپ تاپ بیشتر از یک میزانی نتونه از اون SSD استفاده مفید بکنه و بازده خوبی نداشته باشه. اگه بخوام براتون این قضیه رو با یک مثال ساده بگم، مثل این می‌مونه که موتور بنز رو روی ماشین ساده ای مثل پراید بذاریم. واضحه که اصلا به کار اون ماشین نمیاد و پیشرفت چشمگیری رو مشاهده نمی‌کنیم. پس حتما و حتما به لپ تاپ‌تون و بازده کلی اون هم نگاه کنید که بهترین گزینه رو انتخاب کنید تا الکی هزینه اضافی ای خرج نکنید.
  • نکته بعدی اینه که، درسته که ما روش اصولی و درست این مسیر رو با هم خوندیم، اما متناسب با شرایط بازار کنونی ایران و موجودی و برند های داخل بازار، از صد گزینه انتخابی ما، فقط 10 مدل موجود باشه. پس همزمان موجودی SSD های بازار رو هم بررسی کنید تا متناسب به اونها و نتایج بدست آمده، بهترین گزینه رو انتخاب کنید.


خب این مبحث هم تموم شد. امیدوارم که براتون مفید باشه و چیزی به شما اضافه کرده باشه. ممنون می‌شم نظراتتون رو این زیر برای ما به اشتراک بگذارید و اینکه اگر سایت و برنامه بهتری می‌شناسید به بقیه هم معرفی کنید تا این مسیر آسون تر بشه.